Dosyamı nasıl gönderirim?

E-maille ya da posta yoluyla gönderebilirsiniz. Bize iletişim bilgilerinizi vermeyi unutmayın, size en geç 48 saat içinde dönüş yapıyoruz. Dosyanızı göndermeden bizimle görüşmek mi istiyorsunuz? Ofisimize bir çaya bekleriz! Uzaksanız ya da önden telefonla görüşmek istiyorsanız da bize her zaman (212) 528 3314'den ulaşabilirsiniz.

Canlı Destek

Tüm aşamalarda Cinius ekibinden ilgili kişilerle bağlantıya geçebilir, gidişatı takip edebilir, fikir alabilir ya da verebilirsiniz. Yapacağımız çalışma büyük ölçüde bir ortaklık çalışmasıdır. Yapılan tasarımların gözden geçirilmesinden, tanıtım stratejesi belirlenmesine kadar bir dizi alanda bu ortaklık hayati önem taşımaktadır.
­

Sıkça Sorulanlar

Premius, Premius Ekopress ve Poetikus yayın paketlerimizde kitabınız piyasaya sürüleceği için imla hatalarının giderilmiş, cümlelerin doğru kurulmuş olması şart. Bütün bu sorunların giderilmesi için kitabınızın iyi bir editör tarafından gözden geçirilmesi şart. Ancak bize gelmeden önce başka bir yayınevinin editörü kitabınız üzerinde bu çalışmayı gerçekleştirmişse, elbette tekrar yapmaya gerek yok. Editöryel okuma istemediğinizi yayın danışmanlarımıza belirtirseniz, yapılacak bir ön araştırmanın ardından, gerçekten okumanın gerek olmadığı anlaşılırsa, hem okuma yapılmaz, hem yayınlanma maliyeti buna bağlı olarak düşer, hem de kitabınızın yayınlanma süresi öne alınmış olur. Ama unutmayın, bir kitabın iki farklı editör tarafından okunmuş olmasının da hiçbir sakıncası olmaz. Yani vakit ve nakit açısından sıkıntılı bir durum yoksa, her durumda editörümüzün okumasını öneririz.

On yılı aşan bir yayıncılık deneyimi bize gösterdi ki, kapağını kendileri yapmayı seçen yazarlar, iyi bir sonuç alamıyorlar. Elbette mesleğiniz tasarımcılıksa, kapağınızı kendiniz yapmanızda hiçbir sakınca yok. Ama sadece Photoshop kullanmayı biliyor olmanız, iyi kapaklar yapabileceğiniz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Siz fikirlerinizi bize aktarın, izin verin, kapağınızı biz yapalım. İyi bir kapak yapmak için, kapak tasarımı üzerine uzmanlaşmış, yayıncılık sektörünü iyi tanıyor ve piyasa taleplerini biliyor olmalısınız. Elbette baskı ve renk konusunda da belli bir uzmanlığınızın olması gerekiyor.

Bunlara ek olarak Cinius Yayınları olarak kitabınızı en profesyonel şekilde piyasaya sürmemiz sadece sizin açınızdan değil, bizim açımızdan da önemli. Yayınevimizin kurumsal kimliği, profesyonel bir imaja sahip olması, uzun vadede bir aile olarak hepimizin yararına. O yüzden kapak tasarımında belli bir standardın altına düşmemeye özen gösteriyoruz.

Cinius’da renkler ve zevkler tartışılır! Kitabınızın kapağı, elbette en hassas olacağınız konulardan biri olacaktır. Yapılan çalışma içinize sinmediyse, neyin içinize sinmediğinizi bize anlatırsanız, yeni bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bazen ufak dokunuşlarla yapılan bir çalışmayı istediğiniz hale getirebiliyoruz. Eğer baktık, bir türlü beklentilerinizi tatmin edemiyoruz, o zaman size kullandığımız resim arşivinin bilgilerini veriyoruz ve sizden, içinize sinen bir görsel seçmenizi istiyoruz. Kapak tasarımı uzun saatler alan, sayısız teknik içeren bir süreçtir. Yani bir fotoğraf seçip, üzerine bir yazı oturtmakla bitmiyor. Dolayısıyla sözleşme gereği üç adet kapak çalışmasından sonra, yapılan her çalışma ek bir maliyet getirmektedir size. Ancak bu maddeyi uygulamaktan elimizden geldiğince kaçınmak istiyoruz. Aramızda iyi niyetli ve sonuç odaklı bir iletişim olduğu sürece, eninde sonunda içinize sinen bir çalışma -size herhangi mali bir yük getirmeden- ortaya çıkıyor.

Genelde büyük resim arşivlerinden satın alıyoruz. Google’da arama yapıp, beğendiğiniz bir görseli bize kapak için getirirseniz, maalesef bunu kabul edemiyoruz. Unutmayın, fotoğraf ve resimler de tıpkı edebi eserler gibi sanatçılara ait, telifli eserlerdir. Dolayısıyla kapağınızda yer alacak görsellerin (fotoğraf, illüstrasyon, çizim, vb.) kullanım haklarının satın alınmış olması ve bu çalışmaların sahiplerine haklarının teslim edilmiş olması gerekmektedir. Cinius Yayınları olarak asla telifsiz görsel kullanmıyoruz. Bununla birlikte kendi çektiğiniz bir fotoğrafı ya da yaptığınız bir resmi kullanabilirsiniz. Bir arkadaşınızın çalışmasını kullanmak istiyorsanız, ondan yazılı bir izin almayı unutmayın.

Hayır, siz karar veriyorsanız, biz istekleriniz doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Bununla birlikte, kapak tasarımında beklentilerinizi dinledikten sonra, eğer kitabınızın satışını olumsuz yönde etkileyecek bir şey istediğinizi düşünürsek, bunu size anlatmaya ve size başka fikirler sunmaya çalışıyoruz. Bir kitabın kapağının kitabın içeriğinin TAMAMINI yansıtmasını beklemek genelde doğru bir tercih olmuyor. Bunun yerine tek bir vurucu fikir üzerinden gitmek her zaman daha güzel ve estetik kapak çalışmaları ortaya çıkarmamızı sağlıyor. Unutmayın, kitabınızın kapağı kitabınızı okumuş birine değil, henüz okumamış birine hitap etmeli.

Merak etmeyin, ofisimize gelmeden de kitaplarınızı yayınlatabilirsiniz. 1000’i aşkın yazarı olan bir yayıneviyiz ve haliyle birçok yazarımız dünyanın çeşitli yerlerinde ikamet ediyor; bazısı da uzun yıllardır Türkiye’ye ayak basmamış. Bütün çağdaş iletişim kanallarıyla bizimle rahatlıkla iletişim halinde kalabilir ve işlerinizi görebilirsiniz. Yüzünü henüz görmediğimiz ama sayısız kitabınızı bastığımız birçok yazarımız var. Bir gün yolunuz Türkiye’ye düşecek olursa, bir çayımızı içmenizi isteriz ama.

İstanbul’da, biri Kadıköy’de, diğeri Cağaloğlu’nda olmak üzere, iki ofisimiz bulunmakta. Merkezimiz Cağaloğlu’ndadır ama Kadıköy ofisimizde de bütün işlerinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Anadolu’nun diğer bölgeleri için Ankara temsilciliğimizle bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıntılı adres ve yol tarifleri için burayı tıklayabilirsiniz.

Premius Yayın Paketi’nde ilk ödemeniz 11 ay sonra gerçekleştiriliyor, ardından her 6 ayın sonunda ödeme yapılıyor. Ödeme, çek senetle değil, doğrudan hesabınıza yapılıyor. Diğer yayın paketlerimizin tümünde ödemeler, 100 TL’yi geçmiş olması koşuluyla ay sonunda hesabınıza yatırılıyor.

Sık karşılaştığımız bir soru Premius Yayın Paketi’nde ödemelerin niçin 11 ay bekletildiği. Bu yayın paketinde kitabınızın piyasaya dağıtımı da yapılmaktadır. Dağıtımı yapılan bir kitap satılmış bir kitap anlamına gelmiyor, dolayısıyla kitabınızın dağıtımı yapıldıktan on ay sonra bile iadesi yapılabiliyor. Dolayısıyla bir ay sonra ödeme çıkarırsak, ardından da dağıtımı yapılan kitapların yarısı geri dönerse, satılmamış bir kitabın ödemesini yapmış oluruz. Buna ek olarak, kitabevleri ve dağıtımcılar, yayınevleriyle en az 8 ay vadeyle çalışmaktadırlar. Yani biz kitabınızın ödemesini, kitabınız satıldıktan ancak 8 ay sonra alabiliyoruz.

Ama merak etmeyin, bütün satışları ve iadeleri günü gününe online takip edebiliyorsunuz. Ve ola ki, kitabınız birden bire çok yüksek adetlerde satıldı ve hiçbir şekilde iade ihtimali görmüyoruz, bu durumda ödemeleri daha erken yapıyoruz.

Teoride evet, mümkün. Yani çok ısrar ederseniz kitabınızı Premius Yayın Paketi kapsamında yayınlayabilirsiniz. Ama bunu açık ve net bir şekilde önermiyoruz. Premius Yayın Paketi bir hayli kapsamlı (ve dolayısıyla diğer yayın paketlerine göre maliyetli) bir yayın paketidir. Şiirler için doğru verim alınabilecek bir paket olduğunu düşünmüyoruz. Sebebi ise Premius Yayın Paketi kitabevlerine dağıtım içeren bir yayın paketi olmasıdır. Ancak ne yazık ki kitabevleri şiir kitapları alımı konusunda oldukça cimri davranıyorlar. Satacağını düşünmüyorlar, dolayısıyla raflarına koymaya yanaşmıyorlar. Hal böyleyken, verim alınamayacak bir hizmet için para ödemiş oluyorsunuz. Ama bununla birlikte Poetikus Yayın Paketi kapsamında yüksek adetle kitap basımı yapıyoruz. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa, bizimle iletişim kurun.

Yayınevi olarak akademik tezleri seviyoruz. Yayın yelpazemize paha biçilmez katkı sağlamalarının yanısıra, Türk yayıncılık dünyasında yeterince tez yayınlanmadığına inanıyoruz. Bu yüzden tez yayıncılığı özellikle ilgilendiğimiz ve birçok kolaylık göstermeye çalıştığımız bir alan. Bize tezinizi gönderin, ayrıntıları konuşalım.

Dosyanız editöryel okumadan geçtikten sonra size gönderiliyor. Editörün yaptığı bütün değişiklikleri, dosyanızda işaretli olarak görüyorsunuz. Sizden, editörün yaptığı bütün değişiklikleri gözden geçirmenizi ve onaylamanızı istiyoruz. Bu aşamada metinde hâlâ ufak tefek değişiklikler yapma şansınız oluyor. Ancak editörden gelen dosyayı, bir kez bize gönderdiniz mi, artık metnin üzerinden daha fazla oynama yapmamalısınız. Çünkü bu aşamadan sonra dizgi ve tasarım işleri başlıyor.

Editör seçiminde çok seçiciyiz ve yapılan başvuruların yüzde doksanını ne yazık ki geri çevirmek durumundayız. Buna rağmen, eğer gerçekten bu konuda kendinize güveniyorsanız bizimle iletişime geçmenizi öneririz. Editörlük yorucu, vakit alan, ama bir o kadar da heyecan verici bir meslektir. Yeni yazarlar, yeni bakış açıları ve yepyeni dünyalarla tanışmakla kalmaz, aynı zamanda ömür boyu bir gelir kapısı açabilirsiniz kendinize.

Evet, devlet memuru olarak kitap yayınlamanızda hiçbir sakınca yoktur. Unutmayın, devlet üniversitelerindeki akademisyenler de devlet memurudur ve işleri kitap yayınlamaktır!

Skype kullanıyorsanız yayindanismani@ciniusyayinlari.com adresinden, iş günlerinde, saat 11:00 ile 19:00 arası her zaman online olarak görüşebilirsiniz. (212) 528 3314 no’lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz. Daha fazla iletişim kanalı ve adres bilgilerimiz için burayı tıklayabilirsiniz.

O halde sizi kutlarız, doğru yerdesiniz! Cinius Yayınları yayınladığı birçok yemek kitabıyla uluslararası ödüllerle taçlandırıldı. Ancak kitabınızın gerçekten göz kamaştırıcı olması için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Her şeyden önce çekeceğiniz fotoğrafların doğru ışıklandırılmış, doğru kadrajlanmış ve doğru çözünürlükte çekilmiş olmaları lazım. Fotoğraf çekimine başlamadan önce bizimle iletişime geçerseniz, daha sonra kitabınızın niteliğine zarar verecek hatalar yapmamış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken başlıca noktaları burada belirtelim.

1) Kitabınız kare, dikey ya da yatay mı olacak? Buna baştan karar vermelisiniz ve fotoğrafları buna göre çekmelisiniz. Bununla birlikte farklı ebatlar, farklı baskı maliyetlerine sebep olacak. Başlamadan önce bizimle iletişime geçin ki size en ekonomik çözümleri önerebilelim.
2) Fotoğrafların profesyonel bir kamerayla çekilmiş olması şart. Cep telefonuyla çekilen yemek fotoğrafları asla lezzetli görünmez!
3) Fotoğraf makinenizin kalite ayarını en yüksekte tutun. Ekranda gördüğünüz resimlerin boyutları sizi aldatmasın, kitapta renklerin ve netliğin güzel çıkması için fotoğrafların ekranın tamamından kat kat büyük olması gerekiyor.
4) Profesyonel yardım alın. Fotoğrafçılığın temelinde ışık ve gölge vardır. Ama iyi bir kare çıkarmak için bundan fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Profesyonel bir fotoğrafçıdan yardım alın, yemeklerinizi doğru ışıklandırsın ve yeterli ışıklandırsın.
5) Flaş kullanmayın, pahalı yatırımlar yapmadan bu işi çözmek istiyorsanız doğal ışıktan olabildiğince yararlanın. Camın önünde çekim yapabilirsiniz ama güneşin farklı zamanlarda farklı seviyelerde ışık verdiğini unutmayın. Hep aynı saatlerde fotoğraf çekmeye özen gösterin. Bulutlara dikkat edin, pencerenin önüne bir tül koyun, ışık yumuşak olsun.
6) Sahneninizi güzel tasarlayın. Tabaklar temiz ve parmak izsiz olsun. Yemeyi fazla bekletmeden çekin, taze ve sıcak görünsün. Masa örtüsü sade olsun, mümkünse tek renk olsun ki yemekler daha iyi ön plana çıksın. Güzel çatal bıçak ve servis takımları kullanın. Yemeği sadece yapmakla kalmayın, tasarlayın. Tabağa öyle bir yerleştirin ki kitabınızın her sayfası başlı başına bir sanat eseri olsun.

Evet, hem resimli, hem resimsiz, hem küçük boy, hem büyük (A4) boyu çocuk kitapları bastık. Ülkenin en kaliteli matbaalarıyla çalıştığımızdan ve yetkin tasarımcılar her zaman elimizin altında olduğundan renkli işlerde de en titiz yazarın bekleyeceği kaliteyi elde edebiliyoruz.

Biz belirlemiyoruz, siz belirliyorsunuz. Biz size piyasa araştırmalarımız sonucu ortalama o ölçüde bir kitabın kaç lira tuttuğunu söylüyoruz, ama son fiyatı siz belirliyorsunuz. Ucuz kitap daha çok satar diye bir kural yoktur. Biz içerik, piyasa koşulları, kitabın hitap ettiğim kesim ve kitabın kalınlığı gibi faktörleri dikkate alarak optimum fiyatı size öneriyoruz, ancak onu kabul edip etmemek sizin elinizde.

Hayır, Cinius Yayınları hiçbir zaman bir kitabın haklarını sizden almıyor. Kitabı sizin için bir kez ürettikten sonra kitap her açıdan size ait kalmaya devam ediyor. İsterseniz ertesi gün başka bir yayınevinden kitabı tekrar çıkarabilirsiniz, isterseniz bizimle çalışmak yerine başka dağıtımcılarla anlaşma yapabilirsiniz. Biz size sadece yayıncılık hizmeti sunuyoruz

Premius, Premius Ekopress ve Poetikus paketlerinden birinden yararlanmak istiyorsanız, sadece Türkçe kitaplar basıyoruz. Paralel metinli çeviriler ve dil eğitim kitapları farklı diller içerebiliyor. Maksimus paketinde ise redaksiyon ve satış olmadığından her dilde kitap basabiliyoruz.

Destekli Kişisel Yayıncılığın altındaki felsefe, kitabın yayıncısının aslında siz olmanız. Ancak siz bir yayınevi işletmecesi olmadığınızdan ve bir kitabın yayınlanması sürecini tanımadığınızdan biz size bu konuda hizmet veriyoruz. Bunun bir sonucu olarak üretilen kitapların tamamı size ait oluyor ve kitabınızın satması halinde kitabın tüm geliri de size kalıyor. Yani biz bir kurum olarak, satıştan kâr etmiyoruz. Tanınmışlığımız ve güvenilirliğimiz sayesinde kitabınızın belli bir miktarını kitap çıkar çıkmaz dağıtabiliyoruz, bunun ödemesini de size belli bir süre sonra (dönemsel olarak değişiyor ama ortalama altı aylık bir süreçtir) yapıyoruz. Bu altı ay boyunca yeni siparişler gelebiliyor, iadeler gelebiliyor. Ancak bu altı aydan s onra kitabınız bir daha satmayacak diye bir şey yok. Kitabınız online kitabevlerinde yıllarca (baskısı tükeninceye dek) satışta kalıyor ve aynı şekilde büyük zincir kitabevlerinin de “BASKISI VAR” listesinde görünüyor. Bize kitabınız için sipariş gelmesi durumunda biz tekrar sizden belli bir miktar kitabı satın alıyoruz. Yani Premius paketinden yararlanmanız durumunda mutlaka yaptığınız ödemenin kayda değer bir kısmını geri alıyorsunuz, sık sık da fazlasını alıyoruz, kitabın baskısının tükenmesi durumunda ise ciddi olarak kâr ediyorsunuz.

Dosyanızı gönderdikten sonra, öncelikle kitabınızın kaç sayfa tutacağına karar veriyoruz. Bunun üzerine kaç adet basılmasını istediğinizi bize bildiriyorsanız. Bu iki işlem yapıldıktan sonra ödeme planı çıkarıyoruz. İsterseniz peşin olarak, isterseniz de World ve Axess kredi kartlarına 4 taksit olarak ödeyebiliyorsunuz. Bunun dışında özel bir ödeme programı istiyorsanız, bunu da ayrıca görüşüyoruz. Ancak her durumda kitap üzerinde çalışmaya başlamadan önce kitabın baskı öncesi hazırlıkları için bir ödeme, kitap basılmadan önce de ödemenin tamamını alıyoruz.

Tek yapmanız gereken bize dosyanızı ve iletişim bilgilerinizi göndermek. Başvuruyu online olarak (online başvurmak için tıklayın) ya da e-posta yoluyla yapabilirsiniz. Yapılacak bir ön incelemenin ardından size çeşitli yayınlanma alternatifleri sunacağız. Uygun bulduğunuz yayın paketiyle süreci başlatmak için bir sözleşme imzalamamız gerekiyor. Bunu da, size dilerseniz kargoyla gönderebiliriz. Ardından dosyanız bir editöre teslim edilecek, sırasıyla da dizgisi, kapak çalışması ve son aşamada da kitabınızın üretimi gerçekleştirilecek. Bütün süreci beraber yürütüyoruz, sizi sürekli bilgilendiriyor ve yapılan çalışmaları onayınıza sunuyoruz.

İnternet aracılığıyla bizimle iletişim kurmak istemiyorsanız İletişim sayfasında bulunan telefon numaraları ve adresten de bize ulaşabilirsiniz. (İletişim sayfamız için tıklayın). En güzeli yüzyüze konuşmak diyorsanız da Cağaloğlu, Kadıköy ya da Ankara ofislerimizde bir çaya bekleriz sizi.

Bu konuda size yardımcı olacak bazı belgeler hazırladık. Bunlara ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz. Dosyanızın çabuk işlem görebilmesi için tüm belgelerinizin tek bir Word dosyasında toplanmış olması önemli. Şiir ve öykü dosyalarında sıralamayı sizin yapmanız önem taşıyor. Resim gönderecekseniz de resimlerin Word dosyası içinde yer alması gerekiyor, ama aynı zamanda yüksek çözünürlük halleri (en az tüm ekranı kaplayacak boyutlarda) ayrıca birer resim dosyası şeklinde bağımsız olarak gönderilmeli. Resimlerin standart olarak siyah beyaz basılacağını unutmayın

Duruma bağlı olarak değişir ama genelde en geç 3 ay içerisinde kitabınız yayınlanmış olur. Şiir kitaplarını en geç bir ay içerisinde yayınlamayı hedefliyoruz, roman dosyaları da 2-3 ay kadar sürmektedir. Elbette kitabınızın türüne ve uzunluğuna bağlı olarak bu süre daha kısa ya da daha uzun olabiliyor. Unutmamalısınız ki yayınlanma süreci ortak bir çalışmadır, dolayısıyla bize dosyanızı ne kadar eksiksiz gönderirseniz ve size ulaştırdığımız dosyaları ne kadar hızlı gözden geçirirseniz kitabınız o kadar hızlı çıkacaktır. Yani kitabın ne kadar sürede çıkacağına aslında birlikte karar veriyoruz.

Yasal sorunlar içermeyen ve bir kitap olabilecek bütünlükteki bütün dosyaları kabul ediyoruz. Bugüne kadar Cinius Yayınları’ndan çıkan kitaplar arasında e-ticaret üzerine araştırmalar, gezi rehberleri, romanlar, şiir kitapları ve hatta yabancılara Türkçe öğreten kitaplar bile var. Ancak tüzel ya da gerçek bir kişinin haklarını çiğneyen, özel yaşamına tecavüz niteliği taşıyan, telif hakkı bulunan, ırkçılık ve bölücülük içeriği bulunan ve gizli iş anlaşmaları içeren kitaplar yayınlamıyoruz. Yayınladığımız kitaplarda aynı zamanda hiçbir şekilde okurlara ya da üçüncü tarafların kendilerine zarar vermelerine yol açabilecek ya da gösteren içerik bulunmaz. Cinius Yayınları aynı zamanda yukarıdaki nedenlerin dışında da olsa, bir dosyayı kabul etmeme hakkını kendinde saklı tutmaktadır. Telif hakkı süresi dolmuş ve topluma malolmuş kitapları da yayınlamıyoruz.

Cinius Yayınları piyasanın deneyimli editörleriyle çalışmaya özen gösteriyor. Bir editörün size ve eserinize sağlayabileceği yararı tek bir cümleyle anlatmak mümkün değil. Temel görevi eserinizi gözden geçirmek, redaksiyonunu gerçekleştirmek ve kurguda kopukluklar ya da mantıksızlıklar varsa onları ayıklayıp size bildirmektir. Editörden doğru şekilde yararlanmak sizin elinizde. O size nerede hata yaptığınızı, çalışmanızda tutarsızlıkları varsa, bunların nerede yattığını gösterir. Ancak editör bir yazar değildir. O size yolu gösterir, ama o yoldan yürüyüp, yanlışları gidermek yine sizin, bir yazar olarak işinizdir.

Yapılan tüm editöryel çalışmalar ve görsel tasarımlar size mutlaka gösteriliyor ve ancak onayınızı vermenizin ardından bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Çalışmalara başlamadan önce özel tercihleriniz varsa, örneğin kullanmak istediğiniz bir kapak resmi ya da belli tarzda bir yazı karakteri varsa, isteklerinize uygun çalışmalar yapıyoruz.

Editöryel okumadan geçmiş metin size MS Word formatında (.doc) gönderiliyor ve editörün gerçekleştirmiş olduğu tüm düzeltmeleri özel bir işaretle görebiliyorsunuz. Yapılan düzeltileri gözden geçirip, bize onay vermelisiniz ki biz de kitabın dizgisine geçebilelim. Kitabın dizgisinde de aynı şekilde kitabın sayfa tasarımı size Adobe Acrobat (.PDF) olarak sunuluyor. Kapak tasarımları ise .JPG formatında size gönderiliyor. Sürecin her aşamasında sizin isteklerinizi ve önerilerinizi dikkate alıyoruz ve sizin memnun kalacağınız bir çalışma yapmaya özen gösteriyoruz.