En Çok Merak Edilenler

Yayınlanma süreciyle ilgili en sık karşılaştığımız soruları bir araya getirdik.

Evet. Tamamlanmış bir dosyanız varsa, ister bizden hazırlanmasını talep ederek, isterseniz de dışarıya yaptırarak dosyanızı yayınlanmaya hazır hale getirip, bize gönderebilirsiniz. Yayınlanmanın herhangi bir ücreti yoktur.

Yasal sınırlar içerisinde kaldığı sürece, evet. Ancak kitabın yayınlanması için profesyonel bir şekilde hazırlanmış olmasını bekliyoruz. Dolayısıyla iyi bir redaksiyon, derli toplu bir sayfa düzenlemesi ve baskıya uygun bir kapak gerekiyor.

Evet. Dosyanızın ayrıntılarını bize ulaştırın, size ayrıntılı bir projelendirme yapalım. Ancak renkli baskıların ücrete tabi olacağını lütfen dikkate alın.

Evet. Google Play ve Rakuten üzerinden kitabınız e-kitap olarak da yayınlanabilir.

Elbette. Yayından kaldırılmasını istediğinizi bize bildiren bir yazı göndermenizden sonraki 60 gün içerisinde kitabınızın üretimi durduruluyor ve kitap satıştan kaldırılıyor. Ancak kitabevlerinde ya da dağıtımcılarda kitabınızın baskısı bulunabileceğini lütfen dikkate alın. Kitabınız yayınlandıktan sonra uzunca bir süre piyasada tek tük de olsa rastlamak mümkün olabiliyor.

Evet, ancak her dosya güncellemesinin, kitabınızın montajını, baskı ayarlarını ve belli durumlarda kapağını baştan ayarlamayı gerektireceğinden bunun ekstra ücretlere tabi olacağını lütfen dikkate alın.

Türkiye’nin belli başlı bütün online kitabevlerinde satılmanın yanısıra, klasik kitabevlerinin de talep etmesi durumunda buralarda da satılacaktır.

Kitabınızın editörlüğünün, sayfa düzenlemesinin ve kapağının hazırlanması birçok teknik ayrıntı gerektiren bir işlem olduğundan bunu ya profesyonel bir editör ve tasarımcıyla yapmanızı ya da bizimle bağlantı kurmanızı öneriyoruz. Eğer kendiniz bir tasarımcı değilseniz, taşmalar, kenar paylar, renk profilleri, çözünürlük ayarları vb. sadece tasarımcıların hakim olduğu konular olduğundan kendiniz yapmaya çalışırsanız, bir hayli zorlanabilirsiniz.

Elbette. Cinius Yayınları olarak bünyemizde hem editörlük, hem sayfa düzenlemesi, hem de kapak tasarımı konusunda birçok uzman bulunduruyoruz ve seve seve kitabınızın üzerinde çalışmaya hazırız.

Diğer yayıneviyle olan sözleşmeniz bittikten ya da iptal olduktan sonra tabii ki.

Cinius Shop’da, yayınlandığı gün, diğer satış sitelerinde ise bir hafta içinde satışta olur.

satis@ciniusyayinlari.com’a bir mail atmanız yeterli. %60 iskontoyla dilediğiniz kadar kitap temin edebilirsiniz. Premius Yayın Paketi’nden kitabınız çıkmışsa, dilediğiniz kadarını size gönderiyoruz.

Taban fiyatını size bildiriyoruz, onun üzerine istediğiniz fiyatı koyabilirsiniz. Ancak ucuz kitaplar daha çok satar diye bir kural olmadığı gibi, pahalı kitaplar kesinlikle daha az satıyor. Dolayısıyla piyasa ortalamasında bir fiyat koymak her zaman en iyisidir. Bu konuda, o vakit geldiğinde, size yardımcı olmaya hazırız.

Kitabınızdaki bütün imla hatalarının giderilmesi, düşük cümlelerin toparlanması hedefleniyor. İçerikte gözle görülür hatalar varsa (yanlış bilgi, kurgu kopukluğu vb.) editörler bunları da size bildirebilir.

Dosyanızın kontrolünde imla hataları bulunduğunda dosyanız kabul edilmiyor. Yanlışları düzeltip dosyanızı tekrar gönderebilir ya da editörlük hizmeti satın alabilirsiniz.

Kitabınızın sayfa düzenlemesini kendiniz gönderiyorsanız, basılacak dosyanın yenilenmesi için 250 TL’lik bir işlem ücreti bulunmaktadır. Kitabınızın sayfa düzenlemesi tarafımızca yapılmışsa, 10 adet değişikliğe kadar yine 250 TL’lik bir ek ücret bulunmaktadır. 10 adetten fazla değişiklik olması durumunda, kitabınızın bütün sayfa düzenlemesi baştan yapılacağından, başta ödediğiniz sayfa düzenlemesi ücretini baştan ödemeniz gerekir.
Stoktaki kitaplar tükeninceye kadar eski baskının satılacağını lütfen dikkate alın. Aynı şekilde kitabevlerinin stoklarında kitabınızın eski baskısı bulunabilir, bunların da okurlara satılabileceğini lütfen dikkate alın.

Tam açılımı International Standard Book Numbering’dir. Türkçe’ye Uluslararası Standart Kitap Numarasıdır. 1967 yılından beri yayınlanan bütün kitapların özgün bir ISBN’i olması hedeflenmektedir. Her ülke kendi ISBN numaralarını dağıttığı gibi, Ulusulararası ISBN Ajansı’ndan da numara temin edilebilmekte. Yeniden baskılarda ISBN numarasını yenilemek gerekmese de kitabın birden fazla edisyonu varsa, her edisyon için yeni numara alınması gerekir. Örneğin farklı yayınevinden çıktığında ya da ciltlinin yanısıra ciltsiz de üretilmesi halinde, yeni numara alınması gerekmektedir.

Evet. Ancak önereceğimiz bir uygulama değildir. Zira kitabınızın hangi yayınevinden çıktığı konusunda hem okurlar, hem kitabevleri çalışanları açısından da kafa karışıklığına sebep olabilir.

Kitabınızın kapak görselinin telif ya da kullanım haklarının mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Google’dan bulunan herhangi bir resmin kapakta kullanılması mümkün değildir. www.istockphoto.com adresinden kapak görselini seçebilirsiniz. Çalışmayı bizim yapmamız halinde, resmi buradan biz satın alıyoruz, kendiniz yapıyorsanız, bir hesap açıp kendiniz de indirebilirsiniz.

Hayır. Bir rresmin, fotoğrafın ya da ilüstrasyonun kitabınızda (ister kapakta, ister içerikte) kullanılabilmesi için telif sahibine mutlaka ücret ödenmesi gerekir. Google’dan bulacağınız resimlerin telif sahibine ulaşmak her zaman kolay olmadığından sadece saygın ve ismi bilinir resim arşivleriyle çalışıyoruz. Bununla birlikte telif süresi dolmuş (yapımını 70 yıl geçmiş) klasik tablolar ya da umuma mâl olmuş görselleri kullanmak mümkündür.

13×19.5 cm
16×23 cm
Birinci hamur ya da 2. Hamur krem kağıda kitabınızı bastırabilirsiniz. Roman, şiir vb. edebi türler için krem kağıt tercih edilmelidir.

Premius ve Ekopress yayın paketlerinde kitabınızın uluslararası satışı www.amazon.com üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Amazon satışları Amazon’un yayıncılık sistemi Kindle Direct Publishing üzerinden ayrıca basılmaktadır.

Amazon’un belirlediği üretim maliyeti düşüldükten sonra etiket fiyatının %20’si size kalıyor.

Bir kitabın bir anda topluca basılmasındansa, talep geldikçe, aynı gün içerisinde basılıp müşteriye ulaştırılmasına verilen addır. Cinius Yayınları olarak bu sistemi 2000’li yıllarda Türkiye’de ilk uygulayan yayıneviyiz.

Belirli piyasa standartlarının içinde kalması koşuluyla, farklı baskı çözümleri sunuyoruz.

Evet. Ancak telif hakkının karşıdaki yayınevinden tarafınızca satın alınmış olması ya da bizim aracılığımızla alınması gerekir. Telif ücreti başvuru sahibine aittir.

Elbette. Türk vatandaşı olmanıza gerek olmadan da kitabınızı yayınlatabilirsiniz.

Evet. Ancak bilgisayara geçirilmesi gerekeceğinden sayfası 3 TL’den

Hayır, böyle bir zorunluluk yok. Ancak arzu ediyorsanız dosyanızı Kültür Bakanlığı’ndan tasdik ettirebilirsiniz. (www.telifhaklari.gov.tr)

Evet. Sadece hukuki açıdan geçerliliği olması için bizimle yapacağınız sözleşmede mahlasınızın yanısıra gerçek isminizin de yer alması gerekiyor. Gerçek isminizi her koşulda gizli tutuyoruz.

Sözleşmenin yapılması esnasında bize verdiğiniz hesap bilgilerine havale ediliyor.

Sözleşmeyi bütün yazarların imzalaması yeterlidir. Satıştan elde edilen ödemeler sözleşmede belirleyeceğiniz hesap numarasına yatırılmaktadır.

Ödeme süresi yayın paketine bağlı olarak, sözleşmede belirtilen süredir. Tüm ödemeler hesaba havale şeklinde yapılmaktadır.

Sözleşmenin feshine dair isteğinizin bize yazılı olarak bildirilmesinin ardından 60 gün içerisinde kitabınız piyasadan çekilecektir.

Cinius Doğrudan Baskı yayın paketinde %60 iskontoyla dilediğiniz kadar kitap alabilirsiniz. Ekopress yayın paketinde 50 kitap size ücretsiz olarak gönderilmektedir. Premius yayın paketinde ise dilediğiniz kadar kitabı kendiniz alabilir, geri kalanı satış için bırakabilirsiniz.

Yayın haklarınızı bize devretmediğinizden istediğiniz zaman kitabın satışını durdurabilir, başka yayınevleriyle çalışabilirsiniz. Cinius sesli kitap, e-kitap, dizi/film ya da diğer dillere çevrilme haklarınızı sizde bırakıyor, dolayısıyla bağlayıcı bir sözleşmeniz bulunmuyor. Kitabınızın sahibi sizsiniz!

Tercih ettiğiniz yayın paketine göre değişen gelir tablosunu sözleşmenizde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Genel hatlarıyla alacağınız pay oranları dağılımı şu şekildedir.

Cinius Shop Diğer Satış Kanalları
Cinius Doğrudan Yayıncılık (CDY) %50 (Etiket fiyatı – maliyet) %10 (Etiket fiyatı)
Ekopress %50 (Etiket fiyatı – maliyet) %20 (Etiket fiyatı)
Premius %40 (Etiket fiyatı) %40 (Etiket fiyatı)

Size vereceğimiz şifre ve kullanıcı adıyla günü gününe kitabınızın satışlarını takip edebilirsiniz.

Aradığınızı bulamadınız mı?

Bize yazın (yayindanismani@ciniusyayinlari.com), bizi arayın (532) 741 4148 ya da bize uğrayın (iletişim bilgileri)

Bilmenizde fayda görüyoruz

0
Yayınladığımız Kitap Sayısı

Uzun bir yolculuk oldu ama daha yolun başında olduğunu biliyoruz. Sizi de ailemize bekliyoruz!

0
Bir kitapta ortalama kelime sayısı

Uzunu var, kısası var, hepsi değerli, hepsi bizim bir parçamız.

0
İçtiğimiz çay/kahve miktarı

Kabul ediyoruz, bazısı daha fazlasını gerektiriyor. Ama sonunda her birini gururla sunmak için elimizden geleni yapıyoruz.

0
Günde yanıt verdiğimiz mail sayısı

İlk gün olduğu gibi, bugün de yeni bir yazarla ya da yazar adayıyla tanışmanın heyecanını yaşıyoruz.