Üretim Hizmetleri

Kitabınızı yayına hazır hale getirmek için temelde tek yapmanız gereken dosyanızı bize göndermeniz. İsterseniz el yazmalarınızı bize gönderin, isterseniz dosyanızı mail ile gönderin. Hangi yayın paketini seçerseniz seçin, kitabınız birinci sınıf kitap kağıdına, kuşe karton kapakla basılacaktır. Üretim öncesi dikkat etmenizde yarar olan konular aşağıdaki gibidir:

Bu aşama kitabınızın metin belgesi editöryel okumaya gitmeden önce yapılabilecek işlemleri ilgilendirmektedir. Başka bir deyişle belgenizi bize göndermeden önce, işlemleri hızlandırmak ve daha kaliteli bir sonuç elde edebilmemiz için sizin yapabileceklerinizle ilgilidir.

Dosyanızı ulaştırmadan önce bunlara dikkat edin

 • Bize göndereceğiniz dosyada sayfa üstü başlıkları ve sayfa altı başlıklarının olmasına gerek yok. Bunlar sayfa düzenlemesinde baştan yapılıyor.
 • Bölümleri editöryel okuma ve sayfa düzenlemesi aşamasında ayırıyoruz, ancak kitabın başlık, alt başlık vb. ayrımlarını sizin baştan belirlemenizde yarar var.
 • Paragrafları tek bir defa Enter ya da Return tuşuna basarak vermelisiniz. Enter/Return’e basıldıktan sonra elle boşluk verilmesine gerek yok; paragraf girintisinin cetvelden verebilirsiniz.
 • Satır aralıklarının ve kullanılan yazı karakterinin tek tip ve standart olması gerekir.
 • Metinlerin tablo ya da kutular içerisinde yer almıyor olması ve aynı şekilde metinlerin resim dosyaları olarak kaydedilmemesi gerekiyor.
 • Kullanılacak resim varsa, resimlerin bize Word dosyasının içinde verebilirsiniz; ancak ayrıca 300 dpi çözünürlükte ve siyah beyaz olarak ulaştırılmasında fayda var.
 • Metninizde tablolar yer alıyorsa tabloların kitabın ebadı dikkate alınarak hazırlanmasına önem taşımaktadır. A4 üzerinde güzel duran, geniş bir tablo; kitap ebatlarına indiğinde sayfaya sığmayacak gibiyse, tabloyu baştan düşünmekte fayda var.

Bu maddeleri dikkate alarak kitabınızın üretime geçmeden önce geçecek süreci hem hızlandırmış olursunuz, hem de editörünüz, dizgiciniz ve tasarımcınızın rutin işlerle uğraşmak yerine doğrudan kitabınızın niteliğini arttıracak çalışmalar yapmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Ek ücrete tabi hizmetler

Aşağıdaki hususlara dikkat ederseniz, hem yayınlanma sürecini hızlandırabilir, hem de dosyanızın ek bir ücrete tabi olmamasını sağlayabilirsiniz.

Belgeniz dijital olarak kayıtlı değilse, bize yazıcı çıktısını (ya da daha önce yayınlanmış bir kitapsa, kitabın bir kopyasını) gönderebilirsiniz. Kağıt üzerinde yer alan belgeyi dijital ortama aktarma tarafımızca sayfası 2 TL’den yapılmaktadır. Bu hizmete el yazısı ya da fotokopi ile gönderilen belgeler dahil değildir (Bkz. bir sonraki başlık). Aktarma süresi belgenin durumuna ve miktarına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.
Kitabınız bir deftere yazılı olarak ya da zor okunan bir fotokopi çıktısı örneğinde bulunuyorsa, herhangi bir çalışmaya başlayabilmemiz için defterin içeriğinin bilgisayara aktarılması gerekmektedir. Bu işlem el yazısının okunabilirliğine ve belgenin kalınlığına bağlı olarak 60-75 gün sürmektedir ve ücreti sayfası 3 TL’dir.
Kitabınızın ya da kapakta yer almasını istediğiniz ve A3’den daha büyük boyutlarda hazırlanmış görsellerin taranması, temizlenmesi ve işlenmesi resim başına 10 TL’dir.
Özgün ya da telif hakkı yazar tarafından satın alınmış siyah beyaz çalışmaların kitabın içinde kullanılması durumunda, Cinius Yayınları bu tür görselleri tarayarak, gerekli ton ayarlamalarını yaparak kitabınıza katmaktadır. Resimlerin kitabın neresinde kullanılacağını metnin içinde belirtmeniz önem taşımaktadır. Bu şekilde kullanılacak görsellerin ücreti resim başına 5 TL’dir. Resimler bize dijital olarak ulaştırılması (CD-ROM, USB bellek ya da e-posta yoluyla) ve resimler herhangi bir işlemden geçmeksizin kullanılması durumunda 5 resime kadar ücretsiz, 5 resimden sonra resim başı 1 TL ücret tahsis edilir. (İşlem gerektiren resimler için bkz. Grafik Dosyası Dönüştürmesi)

Belgeniz Microsoft Word ile yazılmamışsa, bunun yerine WordPerfect, Word Pad ya da Microsoft Works gibi alternatif editör programları tercih edilmişse, Cinius Yayınları dosyanızı kullanabileceğimiz bir formata getirmek için ufak bir ücret (29 TL) talep etmektedir. Dosyanızın bu ücrete tabi tutulmaması için lütfen belgenizi göndermeden önce bizimle bağlantı kurun.

Yazarlarımız bize sık sık az ya da çok çalışma gerektirecek resim dosyaları göndermektedirler. Bunların arasında sayabileceklerimiz,

 • Yazarın istediği şekilde resimlerin kadrajlanması,
 • İç sayfalarda kullanılmak üzere renkli resimlerin gri tonlamalı resimlere dönüştürülmesi
 • Word belgesinde yer alan resimlerin Word’den çıkarılıp ayrı birer dosya olarak saklanması.
 • Vektörel grafiklerin (CorelDraw, Illustrator ya da Freehand gibi programlarla yapılmış dosyalar) TIFF (.tif) formatına dönüştürülmesi.

Bu işlemlerin tümü ciddi vakit ayırmayı gerektiren işlemlerdir. Bu işlemlerin tarafımızca yapılmasını istiyorsanız, 25 resimlik standart ücretimiz 100 TL’dir. Ancak yazarlarımız bu işlemleri kendileri de rahatlıkla yapabilirler ve böylelikle herhangi bir ek ücret ödemek zorunda kalmazlar.

Standart dosya kabulümüz tüm belgenizin tek bir dosya içinde yer alması şeklindedir. Ancak bazı yazarlarımız dosyalarını birden çok dosya şekilnde bize göndermeyi yeğlemektedirler. Dosya Birleştirme hizmetimiz bu tür dosyaların hem editöryel okuma, hem dizgi için tek bir dosya haline getirilmesi işlemidir. Birleştirilen her dosya için 5 TL’lik bir ücret vardır.