Dünyada yayıncılık anlayışını baştan aşağı değiştiren Destekli Kişisel Yayıncılık 2006 yılından beri Cinius'la Türkiye'de!

Yoğun çaba sarf etmiş ve eserinizi tamamlamış bir yazarsınız; artık onu kitap olarak görmek elbette en doğal hakkınız. Kitabınızı geleneksel yolla -yani bir yayınevinin yayınlamayı kabul etmesiyle- yayınlatmayı deneyebilir, kendiniz kollarınızı sıvayıp bu işi yapabilir, ya da Cinius aracılığıyla üçüncü bir yolu tercih edebilirsiniz: Destekli Kişisel Yayıncılık. Aşağıda üç yayıncılık türünün avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladık:

Geleneksel Yayıncılık

Milyarlarca liralık hacmiyle yayıncılık sektörü, tüm yazar adaylarının bir gün parçası olma hayalini kurdukları yerdir. Ancak unutmayın ki, sadece Amerika’da her yıl yazılan 6 milyon eserden, sadece 195.000’i yayınlama fırsatını elde ediyor. Bu 195.000 kitabın da sadece % 12’si adı-sanı bilinen yayınevlerince yayınlanıyor ve hem yazar, hem yayınevi için bir miktar kâr bırakıyor.

Kitabınızı başka birilerinin yayınlaması, masraflarını başkalarının karşılaması, üstüne üstlük size de bir miktar gelir bırakacak olması elbette ki çekici bir düşüncedir. Ama bu, çoğunlukla tahmin ettiğinizden çok daha uzun bir süreçtir (dosyanızın okunması bile aylar sürebilir) ve kabul edilmeme ihtimali edilme ihtimalinden çok daha yüksektir; dosyanızın editörün masasına bile ulaşamaması gibi sorunlar ve çoğu yayınevi tarafından reddedilme gibi olaylar biraz canınızı yakacaktır. Evet, ne yazık ki, iyi kitaplar şu ya da bu nedenden ötürü yayınlanamıyor, reddediliyor, hatta okunmuyor bile. Ve ne yazık ki, sayıların da gösterdiği gibi, klasik anlamda yayınlanma ihtimali oldukça düşük.

Geleneksel Yayıncılık yoluyla yayınlanmak, her açıdan paha biçilmez bir fırsattır, ama o gün gelinceye kadar -eğer gelirse- beklemektense, bir yazar olarak şansınızı şimdiden deneyebilirsiniz.

Kişisel Yayıncılık

Kitabınızı kendiniz yayınlamaya kalkarsanız, normalde bir yayınevinin üstleneceği bütün görevleri tek başınıza üstlenmeniz gerekir. Bunların birkaç tanesini saymak gerekirse; ISBN ve bandrol başvurusu yapmak, dosyanızı editöryel anlamda gözden geçirmek, kitabınızın iç sayfalarının tasarımını (layout), kapak tasarımını yapmak, bir matbaa bulmak, bir (ya da birkaç) dağıtımcıyla anlaşmak ve kitabı etkin bir şekilde pazarlamak ve tanıtmak. En büyük sorun kitabınızı bir dağıtım kanalına sokmaktır, çünkü ne kitabevleri, ne de dağıtımcılar tek tek şahıslarla çalışmayı tercih etmezler. Bütün bunlar bir yazarın yazmaya harcaması gereken vakti neredeyse büsbütün elinden alır. Kişisel Yayıncılık’ın avantajı ise, herşeyin sizin kontrolünüzde olması ve masrafları karşıladıktan sonra tüm gelirin size kalacak olmasıdır. Aynı durum Destekli Kişisel Yayıncılık için de geçerli olmakla birlikte, hem yayın dünyasının içinde yer almış olursunuz, hem de kitabınız kitabevlerine ulaşmış olur.

Geleneksel Yayıncılık kitabınızı yayınlatmak için harika bir yol olabilir, ama çoğu kez, bu sektöre girmek bir hayli zordur. (Bkz. Geleneksel Yayıncılık) Kişisel Yayıncılık ise birçok açıdan size çekici gelebilir, ama başarı sağlayabilmeniz için büyük meblağlar gözden çıkarmanız ve yazarlığa ayıracağınız vaktin önemli bir kısmını yayıncılığa ayırmanız gerekir; buna rağmen istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Destekli Kişisel Yayıncılık (Cinius)

Cinius’la kitabınızı yayınladığınız takdirde, profesyonel bir yayıncılık ekibi, sürecin her aşamasında yanınızda olacaktır. Usta tasarımcılar kitabınızı her açıdan göz alıcı bir ürün haline getirecek, profesyonel editöryel hizmet almanız da mümkün olacaktır. Destekli Kişisel Yayıncılık’ta, teknik konularda işi olduğu gibi bize devrediyorsunuz.

Cinius’un sunduğu Destekli Kişisel Yayıncılık anlayışı, kitabınıza bir okur kitlesi kazanmanızı hedefliyor. Başka bir deyişle, kitabınızı kendiniz yayınladığınızda yapmanız gereken tüm dağıtım ve pazarlama işlerini Cinius’a devrediyorsunuz. Kitabevleri ve dağıtımcı firmalar da tek tek yazarlarla değil, yüzlerce kitabı çatısı altında bulunduran yayınevleriyle çalışmayı tercih ediyorlar. Cinius Yayınları olarak Cağaloğlu’nun tam göbeğinde olmamız ve uzun yıllardır kitapçı ve dağıtımcılarla süren ilişkilerimiz sayesinde edindiğimiz tüm deneyim ve birikimi, sizin kitabınız için kullanıyoruz.

Cinius’da kitabınızın tüm hakları her zaman size ait kalıyor. Sadece haklar değil, bütün kâr da size dönüyor. Normalde yazara verilen %6-%8 arası telif ücreti yerine, dağıtım iskontosu dışındaki tüm kâr yazara, yani size ait oluyor. Başka bir deyişle, kitabınız tutarsa, elde edeceğiniz kâr, klasik bir yayınevinde elde edeceğiniz kârdan %35 kadar daha yüksektir.

Kitabınızı yayınlatmak için tıklayın!

Yayın paketlerimizden birini tercih edin ve kitabınız 2 ay sonra kitapçı raflarında yerini alsın.
  • Kitap çıkarmanın en hızlı yolu. Cinius’la bütün kitaplar ortalama 2 ay içerisinde yayınlanıyor.
  • Tüm kâr yazarın! Geleneksel yayıncılara oranla dört ila sekiz kat daha fazla telif alıyorsunuz.
  • Satış raporları elinizin altında. Kitabınızın hangi kitabevine, hangi tarihte gittiğini günü gününe online olarak takip edebiliyorsunuz.
  • Tasarımda söz sahibisiniz! Kitabınızın kapağında kendi önerilerimizin yanısıra, sizin istekleriniz doğrultusunda çalışmalar da yapıyoruz.
  • Eserinizin telifi sizde kalıyor. Geleneksel yayınevleri kitabınızın telif haklarını sizden alırken Cinius’da telif hakları sizde kalıyor.
  • İkinci baskılar ücretsiz! Aynı hizmetlerden yararlanmaya devam ediyorsunuz ama kitabınızın ikinci baskısını ücretsiz yapıyoruz.
  • Göz kamaştıran kitaplar. Kitabınız kendi baskı tesisimiz CinPress’de, son teknoloji baskı ve cilt makineleriyle üretilecek.