Telifli Yayın Paketi İçin Dosya Hazırlık Püf Noktaları

telifli_yayin_paketi_photoshop

Kullandığımız program: Adobe Photoshop CC

 • Teknik özellikler nelerdir? 300dpi, CMYK, taşmaları 0,5 cm verilmiş bir kapak dosyası hazırlıyoruz.
 • Font sınırlaması var mı? Hayır, yok, ama font kullanımında profesyonel, kolay okunan fontlardan yararlanmaya özen gösteriyoruz. Amaçsız ve iyi hazırlanmamış fontlar kullanmak kapağınızın amatör görünmesine sebep olacaktır. Times New Roman ve Arial gibi standart Windows fontları kullanmamaya özen gösteriyoruz; Comic Sans’dan büsbütün uzak duruyoruz.
 • Profesyonel bir kapak tasarımı istiyoruz. Telifli Yayın Paketi’nden yararlanıyorsanız, kapak tasarımının profesyonel bir tasarımcı tarafından yapılmış olması önemlidir. Photoshop kullanmayı bilmek, iyi bir tasarımcı olmak demek değildir. Bu sebeple sadece 600 TL karşılığında, telifli profesyonel bir resim satın alarak, kapak tasarımınızı yapıyoruz. Sizden tek ricamız www.shutterstock.com adresine girerek, kapağınız için uygun bulduğunuz bir görselin adresini bize ulaştırmak.
 • Telif hakları size ait olmalı. Telifli Yayın Paketi’nden yararlanıyorsanız, kapak çalışmasında (ve aynı şekilde kitabın içinde) kullanacağınız bütün görsellerin, telif haklarının satın alınmış olması gerekiyor ve bütün çalışmalar yüksek çözünürlüklü grafiklerle yapılmış olmalı. Başka bir deyişle Google’dan beğendiğiniz bir resmi kapakta kullanamıyoruz. Bunun için yasal resimlerin satıldığı görsel arşivlerini kullanmalısınız (ya da bir çizer, illüstratör, vb. kişiye çizdirip, çalışmanın kullanım hakkını almalısınız).
 • Elinizde hazır bir resim varsa… Elinizde, beğendiğiniz (ve kullanım hakkı size ait) bir resim varsa bu resmi bize gönderip, kapak çalışmanızı bu resimle gerçekleştiriyoruz.
 • Avantajlar neler? 600 TL’lik bir maliyet karşılığında piyasayı tanıyan, nelerin ilgi çektiğini ve talep gördüğünü çok iyi bilen (çünkü binlerce kitap hazırladılar bugüne kadar) tasarımcılarımız kapağınız üzerinde çalışıyor.

telifli_yayin_paketi_indesignKullandığımız program: Adobe InDesign CC

 • Dosya bize sunulmadan önce Microsoft World ile hazırlanmış olmalı. Ancak yayın dünyasında bütün kitaplar profesyonel dizgi programlarıyla hazırlanır. Microsoft Word bunlardan biri değildir. Word sadece kitabın yazımı aşamasında kullanılır. Cinius olarak bütün kitap dizgilerimiz Adobe InDesign CC ile gerçekleştirilmektedir.
 • Bize  dosyayı PDF olarak değil, Microsoft Word formatında ulaştırın. Zemini kaplayan görseller mevcut olmamalı.
 • Görsellerin hak sahibi olmalısınız. Kitabınızın içinde kullanacağınız görseller varsa, bunların MUTLAKA hakkı size ait olmalı. Kullanacağınız her tür görselin kullanım hakkı satın alınmış olmalı. Google’dan bulduğunuz resimleri kitabın içinde kullanmamalısınız. (Hem telif ihlali, hem de çoğu kez düşük bir kalite anlamına gelir bu.)
 • Dizgiyi niçin biz yapıyoruz? Cinius Yayınları’nın kurumsal kimliğini korumak ve sizin profesyonelce hazırlanmış bir kitapla yayın dünyasına katılmanız için bu hizmeti biz yapıyoruz. Düz metinler için sayfası 3 TL, grafikli, tablolu, görselli metinler için genelde sayfası 5 TL’den dizgi hizmeti satın alıyorsunuz. Ancak dizilmesi için bize göndereceğiniz metnin bitmiş olması, editöryel okumasının yapılmış olmasına lütfen dikkat edin. Dizilmiş dosya üzerinde müdahele şansı maalesef yoktur.

telifli_yayin_paketi_editorlukKullanacağınız program: Microsoft Word (ya da benzeri metin işlemci programı)

 • Metniniz hatasız olmalı. İçinde imla hataları ve cümle düşüklükleri olan kitapları ne yazık ki yayınlayamıyoruz. Dolayısıyla dosyanızın dizgisi üzerinde çalışmaya başlamadan önce metninizin  yetkin ve titiz bir editör tarafından baştan sona okunup, düzeltilmiş olmasına dikkat edin.
 • Kendiniz okumayın, işi bu olan bir uzmana okutun. Yazarların kendi editörlüklerini yapmaya kalkışmaları genelde iyi sonuç vermez. Kendiniz metninizi, üzerinde o kadar çalıştıktan sonra, artık neredeyse ezbere bileceğinizden, gözünüz basit hataları dahi görmeyebilir. Editörlük yapmaya oturursunuz, metninize yeni bölümler eklemek, çıkarmak gibi daha ziyade yazarlıkla ilgili işlere kayarsınız farkında olmadan. İkinci bir göz, uzman bir göz bu işi her zaman daha iyi ve daha objektif yapar.
 • Kötü hazırlanmış bir dosya size zarar verir. Editöryel olarak hazır olmayan bir dosyayı yayınlatmaya kalkışmak yazarlık kariyeriniz açısından size zarar verecektir. Dolayısıyla bu hizmet için vakit ve gerekirse bir miktar para harcamaya çekinmeyin. Kimse içinde imla hatalarıyla dolu bir kitap okumak istemez!
 • Editörlük hizmetini bizden de alabilirsiniz. Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir editörünüz yoksa, bu hizmeti bizden satın alabilirsiniz. Kelimesi 0,03 TL’den (3 kuruş) dosyanızın kapsamlı editöryel bir okumasını gerçekleştiriyoruz. Editöryel okuma hizmetimize nelerin dahil olduğunu görmek için burayı tıklayarak, ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Dizgiye başlamadan önce editörlük işi bitmiş olmalı. Editöryel okuma dizgi dosyası üzerinden yapılmamaktadır; dolayısıyla dosyanızın dizgisine başlamadan önce metnin son haline geldiğine iyice emin olun. Sayfa düzenlemesi yapılmış bir metni düzeltmek, sayfa düzeninin bozulmasına sebep olabilir.

KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM

Kitabınızı yayınlatmaya hazır mısınız?

Hemen eserinize uygun bir yayın paketi seçin, işlemlere başlayalım!
KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM