Edebiyat Ödülleri ve Yarışmaları

Eserinizi prestijli bir edebiyat ödülüyle taçlandırmaya ne dersiniz? Elbette bu kolay bir şey değil. Türkiye’nin en çetin jürileri ve en iyi kalemleriyle karşılamaya hazırlamalısınız kendinizi. Ancak denemeye değmez mi? Güncel ve önemli edebiyat ödüllerinin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu listeyi sürekli güncel tutmaya çabalıyoruz ama atladığımız ve listede yer alması gerektiğini düşündüğünüz bir edebiyat ödülü varsa, bizi haberdar ederseniz, onu da ekleriz.

Abdi İpekçi Ödülü
Milliyet Sanat Dergisi tarafından düzenlenmektedir. 1980 yılından beri, degişik sanat dallarında verilmektedir. Sonuçlar Ocak ayında açıklanmaktadır.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü
1992’de yaşamını yitiren Cevdet Kudret anısına 1993 yılından beri her yıl eşi ve kızı tarafından yazarın doğum günü olan 7 Şubat’ta verilen edebiyat armağanı. 1995’ten beri dönüşümlü olarak yazarın ürün verdiği beş ayrı daldan (roman, öykü, şiir, deneme-inceleme-araştırma ve tiyatro dalları) birinde ödül verilir.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü (Ödülün Resmi Web Sayfası)
Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından her yıl bir şair ya da yazara verilen edebiyat ödülü. İlk ödül 2008 yılında Gülten Akın’a verilmiştir. Ödül, 15.000 TL tutarında maddi destek ve bir heykelcikten oluşur. Ödül heykelciği Handan Börüteçene tarafından tasarlanmıştır.
Ödül her yıl, seçici kurulun öykü, şiir ya da deneme alanındaki tüm eserleri değerlendirmesi sonucunda, yaşamakta olan ve son üç sene içinde bir yapıtı yayınlanmış olan bir şair ya da yazara verilir. Ödülü bir kez alan kişiye tekrar ödül verilmez. Seçici kurul altı üye ile Can Yayınları’nın temsilcisinden oluşur. Her sene kurula başkanlık eden üye kuruldan ayrılır ve yerine yeni bir kişi seçilir. Kuruldan ayrılan üye altı yıl içinde yeniden seçici kurulda yer almaz, böylece kurulun 6 yılın sonunda yenilenmesi sağlanmış olur.

Memet Fuat Ödülleri (Ödülün Resmi Web Sayfası)
Memet Fuat Eleştiri/İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri, 19 Aralık 2001 yılında hayatın yitiren Memet Fuat anısına 2004 yılından beri verilmekte olan edebiyat ödülüdür.

Sedat Simavi Edebiyat Ödülü (Ödülün Resmi Web Sayfası)
1977’de kurulan Sedat Simavi Ödülleri’nin amacı, ödül dallarında en büyük bilimsel çalışmayı yapmış, en güzel eseri vermiş ve en büyük aşamayı sağlamış başarılı kişilere Sedat Simavi adına ödül vererek bu dallarda yaratıcı çalışmaları teşvik etmek; böylece sanat, kültür, bilim ve spor hayatımıza katkıda bulunmaktır.
Ödül dallarının sayısı, parasal ödül tutan ve Seçici Kurul üyeleri her yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ nca belirlenir. Ödüllerle ilgili ilanlar gazetelerde yer alırken Ödül Sekreterliği tarafından 1000’den fazla öğretim kurumu ve kuruluşa mektup yazılıp ödüller için adayları varsa bildirmeleri istenir. Kuruluşlar ve öğretim kurumları tarafından gösterilen adaylar, adaylık için şahsen başvuranlar ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce oluşturulan Ön Araştırma Kurullarınca belirlenen adaylarla birlikte Seçici Kurul değerlendirmesine sunulur.
Ödüller için başvurular 1 Ekim’e kadar kabul edilir.

Tanpınar Ödülleri
Tanpınar Ödülleri, 2001 yılından beri her yıl Bursa’da Zaman şiirinin yaratıcısı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölüm yıldönümü olan 24 Ocak’ta düzenlenen bir törenle edebiyatın değişik alanlarında Bursa üzerine üretilmiş eserlere verilen ödüldür. Tanpınar’ın anısını yaşatmak ve Bursa üzerine oluşturulmuş edebiyat eserlerine yenilerini katmak amacıyla düzenlenen yarışma, Bursa Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Yerel Gündem 21 tarafından organize edilmektedir.

Turan Dursun Araştırma ve İnceleme Ödülü
Turan Dursun Araştırma ve İnceleme Ödülü, 4 Eylül 1990’da faili meçhul bir suikasta kurban giden Turan Dursun adına 1991 yılından beri her yıl verilen ödüldür.

Yunus Nadi Ödülleri
Yunus Nadi Ödülleri, orijinal adıyla Yunus Nadi Armağanı, gazeteci Yunus Nadi’nin adını yaşatmak için 1946’dan itibaren verilmeye başlanan ödüllerdir. Daha önce bir dalda yapılan ödüllendirmenin kapsamı 1990 yılından itibaren genişletilmiş ve adı Yunus Nadi Ödülleri olmuştur. 1999 yılında başlanılan iki ana başlık altında dört ödül verilmesi yöntemi 2006 yılında değiştirilmiştir. Günümüzde bu ödüller öykü, roman, şiir, sosyal bilimler ve karikatür dallarında verilmektedir.
Yunus Nadi Ödülleri, Türkiye’de sanat alanında verilmeye başlanan ilk ödüldür.

Orhan Kemal Roman Armağanı (Ödülle İlgili Resmi Bilgi)
Orhan Kemal Roman Armağanı, yazar Orhan Kemal anısına her yıl ölüm yıldönümü olan 2 Haziran’da, ailesinin katkılarıyla verilen roman ödülü. Ödül, bir önceki yıl yayınlanmış romanlardan birine verilir. 1972 yılından beri düzenli olarak verilmektedir.
Ödülün ilki Boynu Bükük Öldüler adlı romanı için Yılmaz Güney’e verilmiştir.

Everest İlk Roman Yarışması (Ödülün Resmi Web Sayfası)
Everest Yayınları, Türk edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla, 2006 yılından bu yana her yıl bir roman ödülü vermektedir. Daha önce edebi hiçbir türde kitabı yayımlanmamış yazarların ilk romanlarıyla katılabilecekleri yarışmada yaş sınırı yoktur. Yarışmaya katılacak eserler, daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

İnkılap Kitabevi Roman Ödülü
Genç yeteneklerin adını duyurabilmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya, 35 yaş ve altındaki şair, yazarlar, kitap bütünlüğündeki dosyaları ile katılabilecek. Yarışmaya katılan dosyaların daha önce kitap olarak yayımlanmamış ve herhangi bir yarışmada ödül kazanmamış olması gerektiği belirtilerek, adayların açık kimlik, özgeçmiş, açık ardes, telefon
numarası ve 1 adet fotoğraflarını da dosyalarla birlikte göndermelerinin zorunlu olduğu kaydedildi.

Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü
Buca Belediyesi Başkanlıgı tarafından düzenlenen Ali Rıza Ertan şiir Ödülüne 5 şiir ile katılınır. Açık kimlik, Özgeçmiş, 8 Nüsha eserin, 21 Nisan tarihine kadar, şu adrese göndermeleri gerekmektedir.Ali Rıza Ertan Şiir Ödülü, Buca Belediyesi Kültür-Sanat Merkezi, Erdem Caddesi, No: 86, 35160 Buca-İzmir ayrıntılı bilgi için: Tel:0090(0232) 4200232
1944 yılında Aydın’da doğdu, 12 Şubat 1979 tarihinde İzmir’de öldü. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Cografya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. İzmir’de uzun süre edebiyat ögretmenligi yaptı. Şiirleri, yönetiminde görev aldıgı Dönemeç dergisinde yayımlandı. İçli ve duyarlı yapısıyla dikkat çeken, verili ortamdan esintiler taşıyan şiirleri yani sıra eleştirileri ile tanındı.

Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü
1995 yılından beri verilmekte olan ödüle, her yıl 15 Mart tarihine kadar yayımlanmamış şiir kitapları katılabilinir. Mayıs Yayınları, Milli kütüphane Caddesi, Elhamra İş Hanı, 31/704 Konak- İzmir. Tel: 0090 (0236) 4464636

Aziz Nesin Emek Ödülü
Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından veriliyor.

Behçet Aysan Şiir Ödülü
Türk Tabibler Birligince düzenlenen ödüle, son katılma tarihi 15 Ekim. 8 Nüsha kitap veya yayına hazır dosyaya, şairlerin açık adresi, adı, soyadı, özgeçmişi eklenmelidir. TTB Merkez Konseyi, GMK Bulvarı, Şehit Danış Tunalıgil sok. No: 2, Kat: 4 Maltepe,06570 Ankara adresine gönderilmelidir. Ayrıntılı bilgi için tel. (0312) 231 31 79

Cemal Süreya Şiir Ödülü
1990’da hayatını kaybeden şair Cemal Süreya anısına düzenlenen şiir ödülü yarışması.
Ödül, 1991 yılından beri verilmektedir. 2001 yılından sonra 3 yıl ara verilen ödüller, 2004’den beri Cemal Süreyya Kültür ve Sanat Derneği tarafından devam ettirilmektedir. Yayımlanmış Kitap Ödülü ve Yayımlanmamış Dosya Ödülü olmak üzere iki dalda ödül verilir.

Behçet Necatigil Şiir Ödülü
Şair Behçet Necatigil anısına ailesinin düzenlediği ve 1980’den beri her yıl şairin doğum günü olan 16 Nisan’da verilmekte olan şiir ödülü. Ödül, 1993’e kadar şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık’ta verilmiş, 1994 yılından itibaren doğum yıldönümü olan 16 Nisan’da verilmeye başlanmıştır. Ödüle değer eser olmadığı kaydıyla verilmediği 1989, 1993 ve 1998 yılları hariç her yıl ödül verilmiştir. Ödülün amacı, Necatigil ailesi tarafından şu şekilde açıklanıyor: “Şiir, Behçet Necatigil’in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. Necatigil Şiir Ödülünün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca Behçet Necatigil’in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanı sıra bu ödülle de yaşatılmak istendi.”

Dursun Akçam Öykü Ödülü
19 Eylül 2003 tarihinde aramızdan ayrılan Ardahanlı yazar, ögretmen, mücadele insanı Dursun Akçam anısına bir öykü yarışması düzenlenmiştir. Ardahan, Kars, Artvin, Igdır il ve ilçelerinde lise ve dengi okullar ile Ardahan Meslek Yüksek okulu ögrencilerinin katılabilecekleri yarışma. Her katılımcı, yarışmaya, hiçbir yerde yayınlanmamış, bilgisayar veya daktilo ile bir buçuk ya da iki aralıkla yazılmış, en az iki öyküyle ve beşer (5) örnekle katılacaklardır. Ardahan’dan yarışmaya katılacak adayların öykü örneklerinin çogaltılmasında Ardahan Egitim Sen Temsilciligi yardımcı olacaktır. Öykülerin her biri A4 boyutunda, 10 sayfayı geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Gönen’de Ömer Seyfettin Öykü Yarışması
Ömer Seyfettin adına Gönen Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel öykü yarışmasına katılmak isteyenlerin 15 Ocak 2004 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru Adresi: Ömer Seyfettin Öykü Yarışması, Gönen Belediye Başkanlıgı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlügü 10900 – Gönen-Balıkesir.

Haldun Taner Öykü Ödülleri
Yazar Haldun Taner anısına 1987’den beri düzenlenmekte olan öykü ödülü. Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenmektedir.

KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM

Kitabınızı yayınlatmaya hazır mısınız?

Hemen eserinize uygun bir yayın paketi seçin, işlemlere başlayalım!
KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM