O halde sizi kutlarız, doğru yerdesiniz! Cinius Yayınları yayınladığı birçok yemek kitabıyla uluslararası ödüllerle taçlandırıldı. Ancak kitabınızın gerçekten göz kamaştırıcı olması için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Her şeyden önce çekeceğiniz fotoğrafların doğru ışıklandırılmış, doğru kadrajlanmış ve doğru çözünürlükte çekilmiş olmaları lazım. Fotoğraf çekimine başlamadan önce bizimle iletişime geçerseniz, daha sonra kitabınızın niteliğine zarar verecek hatalar yapmamış olursunuz. Dikkat etmeniz gereken başlıca noktaları burada belirtelim.

1) Kitabınız kare, dikey ya da yatay mı olacak? Buna baştan karar vermelisiniz ve fotoğrafları buna göre çekmelisiniz. Bununla birlikte farklı ebatlar, farklı baskı maliyetlerine sebep olacak. Başlamadan önce bizimle iletişime geçin ki size en ekonomik çözümleri önerebilelim.
2) Fotoğrafların profesyonel bir kamerayla çekilmiş olması şart. Cep telefonuyla çekilen yemek fotoğrafları asla lezzetli görünmez!
3) Fotoğraf makinenizin kalite ayarını en yüksekte tutun. Ekranda gördüğünüz resimlerin boyutları sizi aldatmasın, kitapta renklerin ve netliğin güzel çıkması için fotoğrafların ekranın tamamından kat kat büyük olması gerekiyor.
4) Profesyonel yardım alın. Fotoğrafçılığın temelinde ışık ve gölge vardır. Ama iyi bir kare çıkarmak için bundan fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Profesyonel bir fotoğrafçıdan yardım alın, yemeklerinizi doğru ışıklandırsın ve yeterli ışıklandırsın.
5) Flaş kullanmayın, pahalı yatırımlar yapmadan bu işi çözmek istiyorsanız doğal ışıktan olabildiğince yararlanın. Camın önünde çekim yapabilirsiniz ama güneşin farklı zamanlarda farklı seviyelerde ışık verdiğini unutmayın. Hep aynı saatlerde fotoğraf çekmeye özen gösterin. Bulutlara dikkat edin, pencerenin önüne bir tül koyun, ışık yumuşak olsun.
6) Sahneninizi güzel tasarlayın. Tabaklar temiz ve parmak izsiz olsun. Yemeyi fazla bekletmeden çekin, taze ve sıcak görünsün. Masa örtüsü sade olsun, mümkünse tek renk olsun ki yemekler daha iyi ön plana çıksın. Güzel çatal bıçak ve servis takımları kullanın. Yemeği sadece yapmakla kalmayın, tasarlayın. Tabağa öyle bir yerleştirin ki kitabınızın her sayfası başlı başına bir sanat eseri olsun.