Kitap yayınlamak için gerekli belgeler

Kitabınızın yayınlanması için gerekli tüm yasal belgeler Cinius tarafından hazırlanmaktadır. Ancak kitabınızın telifinin size ait olması önem taşımaktadır. Özel durumlarda dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda sıraladık:

  • Eğer kitabınız daha önce başka bir yayınevinden çıktıysa, kitabın telifini onlara devretmemiş olmalısınız. Devrettiyseniz de devir süresinin geçmiş olması lazım. Bu konuda eski yayıneviyle yaptığınız sözleşmeye bakabilirsiniz.
  • Kitabınız için daha önceden alınmış bir ISBN numarası varsa bile, Cinius Yayınları’ndan kitap çıkarmak için kitabınızın yeni bir ISBN numarasına ihtiyacı vardır. Ancak bu konuda sizin yapmanız gereken ekstra bir şey yoktur; tüm ISBN başvuru süreci yayınevimiz tarafından yapılmakta ve takip edilmektedir.
  • Kitabınızın içeriğinde görsellere yer veriyorsanız, bu görsellerin kullanım haklarının mutlaka tarafınızca satın alınmış ya da temin edilmiş olması gerekmektedir. Telif hakkı alınmamış görselleri kullanmamız, bizim kadar sizin de başınızı ağrıtacaktır, dolayısıyla şüpheli durumlarda mutlaka yazılı bir izin elde etmenizde fayda var.
  • Cinius Yayınları kapak tasarımında kullanılacak bütün görsellerin telif haklarını satın almaktadır. Bu hizmet çoğu yayın paketimizde fiyata dahildir. Ancak kapakta yer almasını istediğinizi görseli kendiniz bulduysanız, bunun haklarının elinizde olması gerekir. Ressamına ulaşıp, kullanım iznini yazılı olarak almalısınız.
  • Kitabınız bir çeviri eserse, kitabınızın çeviri ve Türkçe yayın haklarının tarafınızca satın alınmış olması gerekmektedir.  Telif sahibiyle bağlantıya geçmek ve telif hakkını talep etmek için gerekli yazışmalar konusunda bize danışabilirsiniz.
  • Kitabınızda gerçek ve yaşayan kişiler hakkında biyografik bilgilere yer veriyorsanız bu kişilerin yazılı izinleri mutlaka alınmış olmalıdır. Aynı durum bu kişilerin resimlerine yer veriyorsanız da geçerlidir.
  • Yapacağınız alıntılarda yazılı izin, kitabın 1/7’sini aşmaması halinde gerekli değildir. Ancak daha büyük alıntılarda orjinal kaynağın telif sahibine ulaşıp, kullanım izni (ve gerekirse telif ödemesi) yapmanız gerekir.
  • Yasal yükümlülükleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Yayıncılık haklarınız hakkında daha ayrıntılı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kitap çıkarmak için gerekli belgelerle ilgili merak edeceğiniz tüm sorularınız için bize (212) 528 3314 ya da admin@ciniusyayinlari.com adresinden ulaşabilirsiniz.