Yasal Yükümlülükleriniz

Cinius Yayınları’yla bir yazar yayıncı sözleşmesi imzaladığınız zaman, tüm hakları elinizde tutmakla birlikte, kaçınılmaz olarak bazı yasal yükümlülükler altına da girmiş oluyorsunuz. Öncelikle eserin size ait olduğunu ya da eserde yer alan içeriğin yasal hak sahibinin siz olduğunuzu ve bunu kanıtlayabileceğinizi garantilemiş oluyorsunuz. Bu sebeple doğacak herhangi bir yasal sıkıntı ve tazminat ödemesi durumunda da bunun sizi ve sadece sizi bağlayacağını kabul etmiş oluyorsunuz. T.C. kanunlarına aykırı bir içeriğin yayınlanması durumunda da cezanın miktarı ne olursa olsun, tazminatın yarısını ödeyeceğinizi peşinen kabul etmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte editörlerimiz metninizi okuduklarından, yasal sıkıntı yaratacak bir içeriğin olup olmadığını kitap basılmadan öğrenmiş oluyorsunuz. Aynı şekilde kitabınızın içinde kullandığınız grafikler, fotoğraflar, illüstrasyonlar ya da resimlerin de yasal hak sahibinin siz olduğunuzu garantilemiş oluyorsunuz. Bu koşullar, sözleşmenin 1. ve 17’nci maddesinde dile getirilmektedir.

Madde 1 – İşbu sözleşme, metnin sonunda bilgileri yer alan yazar (“YAZAR”) ve merkezi Babı-ali Caddesi No. 14, Cağaoğlu – İstanbul adresinde bulunan ve Sosyal Yayınlar – Zeynep Gülbay tarafından işletilen Cinius Yayınları (“YAYINCI”) arasındadır ve telif hakkı yazara ait olan çalışmayı (“ESER”) ilgilendirmektedir.
Madde 17 – YAZAR aşağıdaki hususları YAYINCI’ya garantilemektedir: (i) YAZAR ESER’in gerçek yazarı ya da yasal hak sahibidir. (ii) YAZAR, ESER’de bulunan tüm ilüstrasyon, grafik ve her tür görselin yasal hak sahibidir ve söz konusu çalışmaların kendine ait olmaması durumunda hak sahiplerinin yazılı izniyle kullanmaktadır. YAZAR bu yazılı izinleri, belge transferleri sırasında YAYINCI’ya aktarmakla yükümlüdür. (iii) ESER hiçbir şekilde kamu malı değildir ve baştan sona özgün bir çalışmadır. Metin yazara ait değilse, telif süresi dolmuş bir çeviri ya da derlemedir. Çeviri ya da derleme çalışması YAZAR tarafından yapılmıştır. (iv) ESER’in yayınlanması hiçbir şekilde YAYINCI’yı yasal sıkıntılara maruz bırakmayacaktır, ESER tüm uluslararası ve ulusal telif kanunlarına uyumludur ve hiçbir tüzel ya da gerçek kişiyi zan altında bırakmayacaktır. (v) ESER hiçbir dini, mezhebi ya da tanrı-tanımaz anlayışı rencide etmeyecektir. (vi) ESER hiçbir ticari kurum reklamı barındırmayacaktır.

Yasal sıkıntılar ve tazimantla ilgili maddeler ise 18. maddede yer almaktadır:

Madde 18 – YAZAR, bu sözleşmede belirtilen hususların tümüne bağlıdır ve YAYINCI’nın sorumluluğunda olan üretim aşaması dışında doğacak herhangi aksaklık durumunda YAYINCI’dan ya da anlaşmalı olduğu kişi ya da kurumlardan tazminat talep etmeyecektir. ESER’den kâr edilmemesi, ESER’in herhangi bir nedenden ötürü dağıtılamaması/satılamaması nedeniyle YAZAR YAYINCI’dan herhangi bir tazminat talep edemeyecektir. ESER’le ilgili doğacak her tür yasal sıkıntıda avukat tutma yükümlülüğü ve mahkemece gerekli görülmesi durumunda üçüncü bir tarafa tazminat ödenmesi talep edilirse, bu masraf sadece YAZAR’a aittir. YAYINCI mahkemenin talep edeceği tüm belgeleri mahkemeye sunmakla yükümlüdür.

Birilerinin ya da bir kurumun çıkıp peşinize (aynı şekilde, bizim peşimize) düşmemesini sağlamak için garantili bir yol yoktur. Kitabınızın içeriği birilerini rahatsız ederse ya da rakipleriniz varsa, kitabınızdaki herhangi bir açıktan yararlanıp peşinize düşebilir. Sonucu ne olursa olsun, bu vakit ve para kaybı demek olacaktır. Bununla birlikte riskleri azaltmak için yapılabilecekler vardır. Öncelikle kitabınızda kullandığınız ve size ait olmayan materyaller için mümkün olduğunca yazılı, (hatta mühürlü ve imzalı) izin belgeleri almaya çalışabilirsiniz. Örneğin bir şair ya da yazardan metninizde alıntılara yer veriyorsanız, bunları sadece gerekli olduğunda yapmalısınız ve mutlaka gözle görülür bir yere, alıntının kaynağını koymalısınız. (Kitabın sonuna “Kaynakça” bölümüne ya da başında künye sayfasına ya da dipnotla alıntının geçtiği yere).

Bunun dışında, kişilere ya da kurumlara zarar verecek, onları rencide edecek ya da haklarında kanıtlanamayacak, kanıtlanması mümkün olmayan iddialardan kaçınmanızda yarar var.

KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM

Kitabınızı yayınlatmaya hazır mısınız?

Hemen eserinize uygun bir yayın paketi seçin, işlemlere başlayalım!
KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM