Kapak tasarımı yaparken bilmeniz gerekenler

Kitabınızın kapağı, kitabınızın dış dünyaya açılan penceresidir. Birkaç saniye içinde okurların dikkatini çekebilmesi gerekiyor; bu yüzden etkileyici bir kapak ortaya çıkarmak yayınlanma sürecinin en hayati basamaklarından biridir. İsterseniz bu hizmeti bizden satın alabilir, isterseniz CDY Kalıplar sayfasını ziyaret ederek, kitabınızın ebadı ve sayfa sayısına uygun bir kalıp indirerek kapağı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

KAPAK TASARIM HİZMETİ SATIN AL

Kitabımın kapağını profesyonel bir tasarımcının yapmasını istiyorum.

KAPAK TASARIM HİZMETİ SATIN AL

Dikkat! Yayınevi olarak tasarım danışmanlığı hizmeti veremiyoruz. Dolayısıyla kapağınızın tasarımına başlamadan önce, merak edebileceğiniz her hususa bu sayfada yer vermeye özen gösterdik. Ancak kapak tasarımı (ve genel olarak basılı tasarım işleri) konusunda daha önce bir deneyiminiz yoksa bu işi bizimle ya da başka profesyonel bir kurum/tasarımcı ile yapmanızı öneririz.

  • Kullandığınız görselin kullanım haklarını mutlaka edinmiş olmalısınız. Google’dan indirilen resimlerin kapaklarda kullanılması mümkün değildir. Zira fotoğrafın ya da resmin yaratıcısına herhangi bir telif ödemesi yapılmıyor. Kapak resminiz size aitse kullanabilirsiniz ancak sizden başka birinin bir portresi yer alıyorsa bu kişiden yazılı izin almanız gerekiyor. Kapak resmi size ait değilse bir resim arşivinden  ya da fotoğrafçıdan kullanım haklarının satın alınmış olması gerekiyor.
  • Kullanılan görseller yüksek çözünürlüklü olmalı. (300 dpi)
  • Kitabın kapak dosyası sitemizden ulaşabileceğiniz kalıplar üzerinde, orada yazan ölçülerde yapılması gerekiyor. Kalıp dosyası indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.
  • Kapağın arkasında barkod alanı yazısız bırakılmalı.
  • Kapağınızdaki yazıların net anlaşılır, profesyon fontlarla hazırlanması kitabınızın profesyonel bir ürün olarak algılanmasına yardımcı olacaktır.
  • Kapak CMYK olarak PDF formatında PDF/X-1a:2001 olarak kaydedilmeli ve gönderilmeli.
  • Eğer kendiniz bir tasarımcı değilseniz kapak tasarımınızı bir profesyonelin yapmasını öneririz.
  • Kitabınızın sırt kalınlığı son anda yayınevi tarafından ayarlanacaktır. Dolayısıyla tasarımın bozulmaması için sayfa sayısına en yakın kalıp üzerinde yapmanızı önem taşıyor.