Kitabınızın tek cümlelik özeti: Kanca

Kanca nedir?

Birçok durumda kitabınızın adı, içeriğini anlatmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda kitabınızın kapağına “kanca metin” dediğimiz bir şey ekliyoruz. Kanca bir tür alt başlıktır ve kitabınızın neyle ilgili olduğunu bir soru, bir önerme ya da çok kısa bir özetle anlatır.

Örneğin tren yolunda el ele tutuşmuş bir çiftin olduğu bir kapak düşünün. Kitabın adı da “Trenyolu Aşıkları” olsun. Elbette, bu haliyle bile kitabın bir aşk romanı olduğu, yolculukla ilgili olduğu ve bir şekilde trenler ve tren yollarıyla bağlantılı olduğu anlaşılacaktır. Ne var ki böyle bir kapakta kitabın içindeki aşk öyküsünde yatan zorlukları, aşılması gereken engelleri anlatan herhangi bir öğe yoktur. Örneğin baş kahramanlardan biri (kadın ya da erkek) bir başkasıyla evli olabilir ya da iki aşığın birbirine kavuşmasını engelleyen büyük bir mesele vardır. Bu bilgi kitabın kapağında ya da isminde verilemeyeceği zamanlarda “kanca” dediğimiz, tek cümlelik açıklayıcı metin devreye girer. Örneğin

“Kader, onları tanıştırmak için;
Onlar, birbirlerine kavuşmak için;
Aileleri ise onları ayrı tutmak için her şeyi göze almıştı.”

Bir kitabın kancası, bir kitabın kaderi olabilir. Cinius Yayınları editörlük ve tasarım sürecinde kitabınıza ihtiyaç duyduğu kancayı oluşturur.

Bu kanca sayesinde:

  • Kitabınızın kapağı daha dikkat çekici olur.
  • Başlık yeterince merak uyandırmıyorsa bile, kanca sayesinde merak uyandırılabilir.
  • Kitabı almak isteyen biri, ilk bakışta kitapla ilgili daha fazla bilgi sahibi olur.
  • Ancak unutulmamalı ki kancanın amacı sadece içeriği anlatmak değil, içerik hakkında merak uyandırmak. Bu anlamda reklam metni yazarlığına benzer. Sadece editöryel değil, tasarımı da ilgilendirir.
  • Kanca oluşturma, metnin editöryel okuması tamamlandıktan sonra, kapak tasarımı aşamasında gerçekleştirilir.
KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM

Kitabınızı yayınlatmaya hazır mısınız?

Hemen eserinize uygun bir yayın paketi seçin, işlemlere başlayalım!
KİTABIMI YAYINLAMAK İSTİYORUM